امروز: چهارشنبه 1 خرداد 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق رسانه ها و بزهکاری و بزه دیدگی کودکان

مبانی نظری و پیشینه تحقیق رسانه ها و بزهکاری و بزه دیدگی کودکان دسته: حقوق
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 117 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 35

حدود چند دهه است که جامعه شناسی رشته جدیدی پیدا کرده است، رشته­ای که به وسایل ارتباط جمعی مربوط می­گردد اما این تفکیک و تمایز موضوعی مسائل بسیاری را مطرح می­کند

قیمت فایل فقط 27,500 تومان

خرید

عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق رسانه ها و بزهکاری و بزه دیدگی کودکان

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 35

حدود چند دهه است که جامعه شناسی رشته جدیدی پیدا کرده است، رشته­ای که به وسایل ارتباط جمعی مربوط می­گردد. اما این تفکیک و تمایز موضوعی مسائل بسیاری را مطرح می­کند. ارتباط و اطلاع از نظر تاریخی دو پدیده همسان تلقی می شوند که انسان از طریق آنها به واقعیت پی می برد. شناخت انسان از خود و طبیعت و محیط پیرامونش بدون مبادله اطلاعات و ارتباطات ممکن نیست. با این حال به تعریف لغوی و اصلاحی ارتباط و بعد به مسائل مربوط به ارتباط جمعی خواهیم پرداخت.

2-2-1-1 تعریف لغوی ارتباط

واژه ارتباط معادل Communicationمی باشد که از ریشه لاتین Communisبه معنای اشتراک گرفته شده است. این کلمه به زبان فارسی به صورت مصدر عربی باب افتعال به کار می­رود که در لغت به معنی پیوند دادن و ربط دادن و به صورت اسم مصدر به معنای پیوند، پیوستگی و رابطه کاربرد دارد (معین 1342، 189).

لازم به ذکر است که پژوهشگران ارتباطات ، میان واژه ارتباط به معنای مفرد Communicationو واژه ارتباطات به معنای جمع Communicationsتفاوت قایل هستند. کلمه ارتباطات به صورت جمع در علوم ارتباطات، به معنای مطالعه پیرامون ابزار و لوازم فنی این پدیده به کار می­رود، حال آنکه معنای این واژه به صورت مفرد بیانگر فرآیندی است که در آن پیام از پیام دهنده، به پیام گیرنده منتقل می­شود. به عبارت دیگر به گردش بین فرستنده و گیرنده پیام مربوط می­شود که به لحاظ لغوی واژه ارتباط را می­توان به معنای بستن چیزی با چیزی دیگر و مواصلت کردن نیز معنی کرد (دهخدا 1377، 1643: 2).

2-2-1-2 تعریف اصطلاحی ارتباط

از واژه ارتباط تعاریف گوناگونی در علوم مختلف، ارائه گردیده است. حال برای آن که مفهوم آن روشن تر شود تنها به ارائه تعاریفی چند به این زمینه می پردازیم:

مفهوم ارتباط در دائره المعارف عمومی فیشر چنین تعریف شده است : ارتباط به مفهوم گسترده­ی آن برای بیان هر نوع انتقال اطلاعات به کار می­رود؛ در یک مفهوم دقیق­تر، انسان از مفهوم ارتباطات یک جریان دو سویه تفهیم و تفاهم بیان در موجود زنده را درک می­کند. ارتباط بین دو انسان، نوعی رفتار اجتماعی است که از مفهوم فاعلیت یک قطب تا فهم احساس و رفتار قطب دیگر گسترده است. ارتباطات، نوع خاصی از رفتار اجتماعی یا رفتار مقابل است که طی آن مفهوم مورد نظر مستقیماً به کمک علامات مختص به موضوع، به یکدیگر منتقل می­شود (اشتانباخ 1368، 55).

ادوین امر محقق بنام علوم ارتباطات در رساله خود، ارتباط را چنین تعریف نموده است: ارتباط عبارت است از فن انتقال اطلاعات و افکار و رفتارهای انسانی از یک شخص به شخص دیگر است. به طور کلی هر فرد برای ایجاد ارتباط با دیگران و انتقال پیام های خود به آنها از وسایل گوناگون استفاده می­کند. مثلاً وقتی انسان می­خندد، شادی خود را با نگاه و لبخند به دیگران نشان می­دهد، به همین ترتیب هنگامی که انسان به دیگری نامه می­نویسد، مقصود خود را به شکل محبتی بیان می­کند و با او رابطه برقرار می­سازد (معتمدنژاد 1355، 7).

بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که ارتباط، نشانگر فرآیندی است که در آن اطلاعات، عقاید و افکار مردم، هم از طریق تماس مستقیم و هم از طریق مجراهای مختلف صورت می پذیرد. به عبارت ساده­تر، اطلاعات از طریق ارتباط انتقال می­یابند. در برقراری ارتباط، پیوسته هدفی وجود دارد و فرد برای دریافت آگاهی بیشتر با دیگران ارتباط برقرار می­کند. در واقع به زبانی ساده­تر در پرتو همین ارتباط است که فرد به مهارت های تازه و طرز تفکر و رفتارهای جدید دست می­یابد. برای درک بیشتر لازم است که با درآمدی بر ابزارها و عناصر نوین ارتباطی، پدیده­های در برگیرنده وسایل ارتباط وسایل ارتباط جمعی را بررسی کنیم.

2-2-1-3 اصطلاح وسایل ارتباط جمعی چه امور و پدیده هایی را در بر می­گیرد

در جهان امروز، اصطلاح وسایل ارتباط جمعی اعم از مطبوعات، سینما، رادیو، تلویزیون و فناوری­های نوین ارتباطات و اطلاعات بویژه اینترنت را در بر می­گیرد و با انتقال اطلاعات و معلومات جدید و تبادل افکار عمومی سهم بسزایی در پیشرفت فرهنگ و تمدن بشری ایفاء می­کنند. فراوانی جمعیت، تمرکز گروه­های وسیع انسانی در شهرهای بزرگ، شرایط خاص تمدن صنعتی و پیچیدگی وضع زندگی اجتماعی و تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کنونی نیاز به آگاهی از رویدادهای جاری را افزایش می دهد به گونه ای که پیشرفت وسایل ارتباط جمعی و توسعه اقتصادی و اجتماعی همگی لازم و ملزوم یکدیگر شده اند.

نگاهی به تحولات تاریخی رسانه­ها در قرن 21 نشانگر آن است که تفکر انسان تا چه حد به ابزارهای ارتباطی، از زبان به عنوان نخستین وسیله ارتباطی گرفته تا ابزارهای پیچیده انتقال اطلاعات مانند خطوط الکترونیکی و نیز ماهواره­های فضایی مدیون است. بررسی این فرایندهای ارتباطی و نقش ابزارهای ارتباطی، سیر تکامل تاریخی آنها و کشف روابط موجود میان این ابزارها با زمینه­های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جوامع از اهمیت بسیاری برخوردار است. این بررسی­ها نشان می­دهند که تجزیه و تحلیل پیام ها بدون در نظر گرفتن ابزارهای انتقال مفاهیم امکان­ناپذیر است. بنابراین ارتباط در مفهوم عام خود مجموعه پیچیده و سازمان یافته ای است که جنبه های انسانی و تکنولوژیک آن از یکدیگر تفکیک ناپذیر است (اصغری 1392، 1).


فهرست مطالب

مبانی نظری و پیشینه تحقیق رسانه ها و بزهکاری و بزه دیدگی کودکان

وسایل ارتباط جمعی

تعریف لغوی ارتباط

تعریف اصطلاحی ارتباط

اصطلاح وسایل ارتباط جمعی چه امور و پدیده­هایی را در بر میگیرد

ایجاد ارتباط جدید در مرحله صنعتی

خصلت رسانه­های ارتباط جمعی

كاركردهای رسانه‌ها

اجتماعی شدن

اطلاع رسانی به افکار عمومی

پرکردن اوقات فراغت افراد

سایر کارکردهای رسانه

تأثیرات رسانه ها

به لحاظ ابزار انتقال پیام

به لحاظ حوزه تأثیر جغرافیایی

به لحاظ تأثیر بر مخاطبین

به لحاظ نوع مالکیت و نحوه اداره آنها

مصادیق رسانه ها

رسانه های نوشتاری

مطبوعات و مجلات

کتب و مقالات

رسانه های مبتنی بر داده های دیجیتالی

رسانه های صوتی

رسانه های دیداری

تلویزیون

سینما

بازیهای رایانهای

ماهواره

تاریخچه مسؤلیت کیفری اطفال (بزهکاری اطفال) در ادوار مختلف

شرایط مسؤلیت کیفری کودکان بزهکار در ایام باستان

شرایط مسؤلیت کیفری کودکان بزهکار در مذاهب گوناگون

شرایط مسؤلیت کیفری کودکان بزهکار در مکتب کلاسیک

شرایط مسؤلیت کیفری کودکان بزهکار در مکتب نئوکلاسیک

شرایط مسؤلیت کیفری کودکان بزهکار درمکتب تحققی

تاریخچه بزه دیدگی به همراه انواع آن

انواع بزه دیدگان

زنان و دختران بزه دیده

كودكان بزه دیده

ناتوانان بزه دیده

اشخاص حقوقی بزه دیده

بزه دیدگان جرائم رایانهای

فهرست منابع فارسی

فهرست منابع انگلیسی

قیمت فایل فقط 27,500 تومان

خرید

برچسب ها : مبانی نظری و پیشینه تحقیق رسانه ها و بزهکاری و بزه دیدگی کودکان , مبانی نظری و پیشینه تحقیق , رسانه ها و بزهکاری و بزه دیدگی کودکان , مبانی نظری , پیشینه تحقیق رسانه ها بزهکاری بزه دیدگی کودکان

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر